Operat szacunkowy Łódź

Biuro Wycen Nieruchomości "DOM" - Jarosław Łopaciński

Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem operatu szacunkowego skontaktuj się z nami, umów się na spotkanie, aby omówić szczegóły. Nasze doświadczenie i wiedza, pozwala na rzetelną i staranną wycenę.

Operat szacunkowy co to?

Operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym zawierający wycenę nieruchomości. “Biuro Wycen Nieruchomości DOM s.c.” – to firma, w której głównym rzeczoznawcą majątkowym jest Jarosław Łopaciński. Przygotowuje on w formie pisemnej operat szacunkowy, który jest istotny w momencie składania wniosku o kredyt hipoteczny lub też przy podziale majątku. Operat szacunkowy to pisemna opinia na temat wartości nieruchomości sporządzanej która stanowi normatywnie określony dowód wartości nieruchomości. Operat szacunkowy zawiera podpis rzeczoznawcy majątkowego, który go sporządził oraz naniesione w formie nadruku lub pieczątki imię i nazwisko oraz numer uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, a także datę jego sporządzenia.

 

Operat szacunkowy nieruchomości

Operat szacunkowy może przyspieszyć sprzedaż nieruchomości, zwłaszcza tych, które są trudne do porównania na rynku, takie jak niezabudowana działka lub budynek gospodarczy. Obiektywna i wiarygodna wycena stanowi mocny argument, gdy kupujący chce negocjować cenę. Raport wyceny nieruchomości to dokument, który dostarcza właścicielowi rzetelnych informacji dotyczących wartości jego lub jej nieruchomości. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcą Państwo sprzedać nieruchomość lub ubiegać się o kredyt hipoteczny. Dodatkowo, operat szacunkowy ma także duże znaczenie dla banków i instytucji finansowych. Banki często wymagają operatu przed udzieleniem kredytu hipotecznego, aby upewnić się, że wartość nieruchomości jest adekwatna do wysokości kredytu.

Operat szacunkowy przy kredycie hipotecznym

Operat szacunkowy umożliwia dokładne oszacowanie wartości nieruchomości na rynku. Gdy ubiegają się Państwo o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, istotne dla banku jest, czy cena sprzedaży odpowiada rzeczywistej wartości. Pamiętajmy, że jeśli nie spłacimy kredytu, bank będzie chciał odzyskać swoje pieniądze poprzez sprzedaż nieruchomości. Jeśli wartość nieruchomości jest znacznie niższa niż udzielony kredyt, bank może nie odzyskać wszystkich środków. Dlatego jednym z wymogów uzyskania kredytu hipotecznego jest przedstawienie operatu szacunkowego. Kredytobiorca może zlecić sporządzenie operatu dowolnemu rzeczoznawcy lub skorzystać z listy polecanych ekspertów, którą posiadają banki. Korzystając z usług polecanych specjalistów takich jak my, można mieć pewność, że analiza nie zostanie odrzucona przez bank.

Gdzie sporządzić operat szacunkowy w Łodzi?

Przepisy obowiązującego prawa mówią wyraźnie, że operat szacunkowy może być sporządzony tylko przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Zgodnie z nimi, rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która posiada uprawnienia zawodowe do wyceny nieruchomości. Wybór odpowiedniego biura nieruchomości to do sporządzenia operatu szacunkowego to jedna z ważniejszych decyzji jaką należy podjąć w przypadku chęci sprzedaży, kupna lub wynajmu danej nieruchomości. To w dużej mierze od tego będzie zależeć jak szybko uda się doprowadzić do finalizacji transakcji.

0 +
Lat Doświadczenia
0 +
Wycen
0 +
Zadowolonych Klientów
Informacje

Co powinien zawierać operat szacunkowy?

W treści rzeczoznawca powinien umieścić następujące informacje:

  • zdefiniowanie przedmiotu, zakresu i celu wyceny
  • szczegółowy opis stanu nieruchomości
  • wskazanie przeznaczenia wycenianej nieruchomości
  • analiza i charakterystyka rynku nieruchomości w danej okolicy
  • podanie rodzaju określanej wartości oraz 
  • przedstawienie obliczeń wartości nieruchomości 

Ile jest ważny operat szacunkowy ?

Zgodnie z przepisem 156 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, operat szacunkowy może być używany przez okres 12 miesięcy od daty jego opracowania. Wyjątkiem od tego terminu są zmiany w przepisach prawnych oraz zmiany w czynnikach, na podstawie których dokonano wyboru podejścia, metody i techniki szacowania. Ostateczną decyzję, czy dany raport może być wykorzystywany po upływie 12 miesięcy, podejmuje rzeczoznawca majątkowy, który zgodnie z przepisem 156 ust. 4 ustawy potwierdza jego aktualność poprzez umieszczenie stosownej klauzuli na raporcie.

Kiedy wykonać operat szacunkowy?

 Najczęściej operat sporządzany jest:

– gdy kupujący chce pokryć koszt zakupu mieszkania kredytem hipotecznym lub też gdy chcemy ustalić wysokość podatków związanych z wartością nieruchomości.
– przy zakupie nieruchomości za gotówkę. Po to narzędzie najczęściej sięgają nabywcy, którzy chcą mieć pewność, że dobrze zainwestują swoje pieniądze.

Operat szacunkowy Łódź - cena

Ile kosztuje operat szacunkowy – to często zadawane przez klientów pytanie. Cena operatu szacunkowego zawsze ustalana jest indywidualnie przez rzeczoznawcę majątkowego i uzależniona od takich czynników jak: lokalizacja, wielkość i rodzaj nieruchomości oraz doświadczenia rzeczoznawcy.